Online Sınav Platon, Sparta ile yapılan Pelopones Savaşları sırasında Atina kültürünün yıkılmasını gözlemler ve bunun etkisiyle, ütopya için bir taslak olabilecek “Devlet” adlı eserini hazırlar. Benzer şekilde, Roma’nın Vizigotlar tarafından yerle bir edilmesine tanık olan Aziz Augustinus, bu dünya yerine öteki dünyada bir ütopyadan söz eden “Tanrı Devleti”ni yazar. Thomas Hobbes, İngiltere’deki iç savaş sırasında sürgündeyken “Leviathan”ı yazarak barış ve refah içinde yaşayan bir devlet yaratmaya çalışır. Bu parça ütopyalarla ilgili aşağıdaki yargılardan hangisini destekler? facebook'a ekle twitter'a ekle myspace'e ekle friendfeed'e ekle google bookmark'a ekle msn ekle
Platon, Sparta ile yapılan Pelopones Savaşları sırasında Atina kültürünün yıkılmasını gözlemler ve bunun etkisiyle, ütopya için bir taslak olabilecek “Devlet” adlı eserini hazırlar. Benzer şekilde, Roma’nın Vizigotlar tarafından yerle bir edilmesine tanık olan Aziz Augustinus, bu dünya yerine öteki dünyada bir ütopyadan söz eden “Tanrı Devleti”ni yazar. Thomas Hobbes, İngiltere’deki iç savaş sırasında sürgündeyken “Leviathan”ı yazarak barış ve refah içinde yaşayan bir devlet yaratmaya çalışır. Bu parça ütopyalarla ilgili aşağıdaki yargılardan hangisini destekler?
Mükemmel bir toplum oluşturulabilir.
Her insanda mutlu olma isteği vardır.
Yurttaşların erdemli olabilecekleri toplumsal bir düzen vardır.
Gereksinimler farklı olduğundan ütopyalar da farklıdır.
İnsan bencil bir varlık olduğundan toplumsal düzen sağlanmalıdır.
Benzer Sorular:
Aksi belirtilmediği sürece, bu sitede yer alan soruların telif hakkı Testsorulari.Net'e aittir. Bu Web sitesinden yararlanma sorumluluğu size aittir.
Sınava Hazırlık Sınava Hazırlık